A Szabad Európa Intézet egy átfogó szuverenitásindexet dolgozott ki. Az index célja az országok szuverenitási helyzetének összehasonlítása és vizsgálata. A mérőszám nemcsak az egyes országok önállóságának aktuális állapotát értékeli, hanem azokat a kockázatokat is feltárja, amelyek a szuverenitásukat veszélyeztetik. A szűkebb értelemben vett szuverenitás definícióján túlmutató, az ország önálló mozgásterét befolyásoló tényezőket holisztikus szemléletben jelenti meg.

Az index célja, hogy objektív képet adjon egy-egy ország szuverenitásáról, támogatva a politikai döntéshozókat és a közvéleményt abban, hogy megértsék, milyen tényezők erősítik vagy gyengítik a nemzeti önállóságot. Egy ország minél magasabb pontszámot ér el, annál szuverénebb; minél alacsonyabb az összpontszám értéke, annál nagyobb az ország kitettsége a külső erők irányába.

AJÁNLÁS

Véget ér egy korszak. A képmutatás egy kitüntetett formájának a korszaka, amikor az egyes nemzetek – kicsik és nagyok – arról próbálták győzködni egymást és a világot, hogy egyéni érdekeiket teljesen félre tették már és a közös ügyek a fontosak nekik. Hamarosan már nem lesz szégyen újra hazafinak lenni és azt vallani, hogy valaki saját országát tartja számára legfontosabbnak. Lassan helyreáll a világ rendje – amelyben a nemzet az origó.

A XXI. Század Intézet keretein belül működő Szabad Európa Intézet — idén első alkalommal közzétett — szuverenitási mutatója azzal a céllal készül, hogy az egyes országok éves rendszerességgel lemérhessék, hol tartanak önrendelkezésük kiteljesítésének folyamatában.

Nem véletlen, hogy az index Magyarországon, Budapesten született, hiszen tizenöt éve itt zajlik a nemzeti önállóság talán legígéretesebb kísérlete a világban. Ahhoz, hogy egy ország patrióta politikát folytasson nem a méret, hanem akarat és elhatározás számít. Magyarország ebben is példát mutat.

Budapest, 2025. május 8.

Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész
a XXI. Század Intézet főigazgatója