Szájer József nyilatkozata a Szabad Európa Intézet megalakításáról

Elfogadtam Schmidt Mária főigazgató asszony megtisztelő felkérését és az Alapítvány keretein belül kollégáimmal létrehoztuk a Szabad Európa Intézetet. Az Intézet megalapításával egy régóta tartó, szoros együttműködés új szakasza kezdődik el. Intézetünk velem együtt három főből áll, de ambíciózus programot kívánunk végrehajtani. A nemzeti szuverenitásra alapozott európai integráció elvét valljuk, kiállunk a szabadság mellett, elutasítjuk az Európai Egyesült Államok gondolatát és egyetértünk Magyarország Alaptörvényével, amely szerint az európai együttműködés alapja a tagállamok önállósága, amelyben a szuverenitásról a nemzetek nem lemondanak az Unió javára, hanem azt az uniós intézmények által, közösen gyakorolják.

Néhány fontosabb programunk, amelyet a közeljövőben elindítunk:

– önálló Európa-koncepció kidolgozása; a hatvanas években megszületett, De Gaulle elnök által ihletett, francia Fouchet-terv óta nem készült az Unió fejlődését nemzeti alapon kijelölő részletes program, ezt a hiányt szeretnénk pótolni; a terv a tavaly megszületett és az Unió jövőjére vonatkozó, német-francia tudósok által készített reformjavaslatra is reagálni fog;

– az Európai Unió tagországai számára összehasonlításra alkalmas, komplex szuverenitás-index kidolgozása, rendszeres vizsgálatuk a szuverenitás érvényesülése szempontjából, az azt fenyegető veszélyek számba vétele;

– egy Nemzetek Jogai Charta-tervezet elkészítése; jelenleg az Unió alapokmányai között csak az egyének jogait védő charta létezik és ebből számos egyensúlytalanság és az Unió működését érintő diszfunkció ered.

Munkánk előrehaladását és eredményét megosztjuk a nyilvánossággal.

Az Intézet keretében a jövőbeli személyes tevékenységem, bár az alapvető politikai kérdéseket is érinti, szellemi, szakmai, elemző, tanácsadói természetű lesz. Külön hangsúlyt kívánok fektetni azokra a területekre, ahol meglévő ismereteim és tapasztalataim leginkább segítik a munkát: az alkotmányjogra és az uniós jogra. Nem vagyok már párttag, de magától értetődő természetességgel vállalom harminc éves hivatásos politikusi pályám minden fontos mozzanatát, büszke vagyok arra, hogy alakító módon vehettem részt egy új, szabad és független Magyarország létrehozásában, és hogy hazánk egyik első európai képviselője lehettem. Elkészült és az Alapítvány gondozásában a napokban megjelenik Frontvonalban című, harminc éves politikusi tevékenységemet átfogó, 2020 októberében rögzített interjúkönyv.

Hivatásos politikusi létem 2020-ban véget ért, lemondásommal vállaltam a felelősséget és a politika nehéz, embert próbáló harcmezejére nem fogok többé visszatérni. Politikai álláspontom változatlan – az azonban ma nem több, mint egyetlen magyar hazafi nézete, aki másokat nem képvisel. Ha meggyőzök velük valakit, annak persze örülök.

Az elmúlt négy esztendőt szellemi építkezésre használtam, közben egy súlyos betegséggel is meg kellett küzdenem. Megújulva vágok most neki az új feladatoknak. Jövőbeli megnyilvánulásaim szellemi kérdésekre fognak korlátozódni – abba a privátszférám nem tartozik bele. A 2020 decemberi lemondásommal összefüggő, magán-természetű kérdésekről a jövőben sem fogok nyilatkozni, az a jogilag védett magánéletem része, rajtam és közvetlen környezetemen kívül nem tartoznak senkire.

A négy évvel ezelőtti esetet kísérő nyilvános vitának egyetlen eleme van, ami túllépett a privát ügyeken, ezért fontosnak tartom újra rögzíteni, hogy a politikai hátsó szándékokkal terjesztett állításokkal szemben kábítószert nem fogyasztottam, eljárás ellenem nem indult, kizárólag a Covid-korlátozások megsértése miatt fizettem bírságot a hatóságnak.

Magánéletem és nevem megsértéséért a jövőben ugyanúgy jogi elégtételt veszek, mint az elmúlt négy évben tettem. Jogerős ítéletek születtek, sérelemdíjat fizettek a jogsértők, több milliós bírságot szabott ki a hatóság. Magyarországon működik a személyiségi jogvédelem, anyagilag sem éri meg megsérteni a magánélethez fűződő jogokat. Tiszteletben tartásukat elvárom.

Budapest, 2024. november 5.

Szájer József